Idea investora byla využít spící objekt pro vystavování obrazů ze své sbírky. Ambicí projektu bylo vytvořit vyhledávanou kulturní instituci významově přesahující čtvrť i region.
Původní objekt je zvenku památkářsky zachován, ale s novou strukturou na fasádě. Zachovali jsme původní princip etážové výroby–každé patro je jiné (funkcí i designem) Veškeré zázemí se odehrává v 1,5 konstrukčním modulu–do domu je vložena stěna „žiletka“ z červených akustických cihel, která odděluje schodiště a nový provoz. Je viditelná, neomítnutá.
Galerie musela být striktně na terénu blízko k lidem. Na dalších patrech je coworkingové centrum, kavárna s terasou, multifunkční sál, byt pro rezidenčního umělce a loft v nástavbě. Na fasádě přízemí je legální graffiti stěna–Telegraph se snaží vystupovat i vně a vtahovat kolemjdoucí.
Coworkingové centrum je hybrid mezi volnou kancelářskou krajinou a samostatnými kancelářemi. Po obvodu je prosvětlen ze tří stran. V hloubce dispozice je chillout zóna a zasedací místnost, dále telefonní budky a jednací boxy. Vnitřní schodiště je propojení coworkingu a kavárny.
Kavárna díky dobrému jídlu, mixu funkcí a atraktivitě programu funguje i ve 3.NP. Z kavárny je přístupný multifunkční sál (kino) se zázemím produkce. Na tomto podlaží je i byt s ateliérem hostujícího umělce. Zde končí původní budova.
Celá nástavba je jiný svět. Původní dům–střih–nástavba. Dole kvalitní prostředí pro práci a občerstvení vs. kvalitní prostředí pro slavnostní pobyt a dobrou party–extrakt zásadních momentů z typologie vily.
Loft v nástavbě je bytem pro milovníka umění, odkazuje na salon měšťanských bytů konce 19. století, tvarem je to ale jednoduchá ocelová stavba jako při rozšíření továrního provozu. Vše vyrůstá z podlahy, prostor je zde jevištěm dění. Z ochozu v převýšeném prostoru pak pozorujete obrazy na jevištních tazích. K dispozici je též zahrada a paluba na střeše.
Glorifikovali jsme skelet jako nejvariabilnějšího systém, jaký může být. Zachovali romantiku starých továren. Původní tovární okna byla důsledně repasována včetně otvírání. Dále jsou zde použita podobná, dobově totožná, z bourané haly nedaleko, z naší jiné stavby. Nové použití v nových situacích (nosič neonů, stínící slunolamy, dělící příčky v interiéru) potvrzuje koncept romantické inspirace.
Místo stavby: Jungmannova 2, Olomouc
Autor: ječmen studio / Eva Blažková, Lukáš Blažek
Spolupráce: Vojtěch Jemelka, Lucie Vyhlídalová, Anna Pospíšilová, Jan Skoček
Investor: soukromý
Zastavěná plocha: 507 m2
Užitná plocha: 1512 m2
Plocha pozemku: 507 m2
Obestavěný prostor: 7880 m3
Projekt: 2016–2018
Realizace: 2018–2021
Náklady: 100 mil. Kč
Foto: KIVA, Tereza Oprchalová